3 november, 2020
Parasztcsorba

A fazakat megtöltjük felén felül vízzel (5 literest kb. hárommal), teszünk bele sót, valamint az előkészített zöldségeket – kivéve a murkot, borsót és leostyánt.
A zöldségek előkészítése: megmossuk, kimagozzuk, meghátnjuk, melyik ahogyan kell (a paradicsomot is meghántjuk), majd a lenti képeken is látható módon feldaraboljuk.
A húst is feldaraboljuk / felkockázzuk.
A murkot csak akkor tesszük bele, amikor a leves már jól fő, és utána tesszük bele a borjú húst is. Ha nem kaptunk borjút, csak növendéket, akkor már az elején, a zöldséggel oda tesszük azt is.
Tehetünk még a zöldség mellett egy kiskanál vegetát vagy marhaleveskockát. Persze, tudom, a profiknál az ilyen szentségtörés, de mi nem profik vagyunk: hagyományos mosóporral mosunk – de tisztára ;).
Amikor már majdnem megfőttnek nyilvánítható a leves (ez a hús és a zöldségek puhaságától függ), akkor tesszük bele a leostyánt, és ekkor tesszük bele a borsót is. Ami a borsót illeti: ha fagyasztott, akkor beletehejük kb. 10 perccel hamarabb is…
Ha a leostyán ecetesen van eltéve, akkor attól elég savanykás lesz!
Ha szárított-morzsolt leostyánunk van, akkor mi citromsóval savanyítunk – de ez utóbbi esetben csak amikor már minden megfőtt puhára, és óvatosan, inkább kétszer-háromszor teszünk, mert pár perc kell, amíg érzik jól az íze, és könnyen lehet túl savanyú.
Na meg persze, befejezésül még sózzuk-borsozzuk…